News
December 2, 2020 |

TBI Vision

TBI’s Content Innovation Awards 2020 – The Winners!

Cineflix Rights, Banijay’s format Lego Masters and Canadian drama Transplant were among the standout winners at this year’s Content Innovation Awards, which was broadcast earlier today and is now available online.

An array of international companies were among prize winners at the sixth edition of the annual awards, which were this year revealed via a virtual ceremony as judges and the TBI team honoured finalists across an array of categories.

Cineflix Rights and Buccaneer Media’s hit Marcella shared the Best Returning Drama Series prize with ITV Studios’ Schitt’s Creek, while Transplant produced by Sphere Media Plus – took home the Best Debut Drama Series.

Schitt’s Creek

Sandstone Global Productions and Cineflix Rights’ show Warrior Women With Lupita Nyong’o was named Factual TV Project of the Year, while the UK-based distributor also bagged Best Live Action Kids Programme with Step Up To The Plate, which is produced by Lion Television.

The Best Documentary Series went to Firecrest Films’ Murder Trial: The Disappearance Of Margaret Fleming and the Representation on Screen award went to Proper Content for The School That Tried to End Racism.

Best Historical Drama Series went to Caryn Mandabach Productions and Tiger Aspect Productions for Peaky Blinders, while on the factual front, the Best Arts-Focused Documentary Series award went to Twofour for Sky Arts show Battle Of The Brass Bands.

Lego Masters was also among the prizes, with the show – first produced by Tuesday’s Child Productions – taking the Entertainment Format of the Year prize. The Australian version, produced for Nine Network by Banijay’s Endemol Shine Australia, took Competition Show of the Year.

Three outstanding individual awards were also handed out, with Nick Contino at Eureka Productions taking the Rising Star Award; Banijay Rights’ Julia Dick claiming the Outstanding Contribution to Content prize for her work on adventure hit Survivor; and NTV Broadcasting Company’s Timur Weinstein given the Lifetime Achievement Award.

You can find the full list of winners below:

Best Animated Kids Programme

NOMINEES

Globo for Senninha on the Crazy Race

ViacomCBS International Studios for It’s Pony

Rainbow Spa for 44 Cats – Season 2

Based on an original idea by “Rubius” (Ruben Doblas). An original Movistar+ series in collaboration with Zeppelin, coordinated by Stories Grupo Planeta and Snofokk for Virtual Hero

Globo for Gigablaster

THE WINNER:

Rainbow Spa for 44 Cats – Season 2


Best Short-Form Series

NOMINEES

Shaftesbury
for The Solutioneers

TV-3 Channel for The Unpacking

World of Wonder Productions for UNHhhh

Gloob for Ladyblog

NTV Broadcasting Company for Revolution Online

THE WINNER:

Shaftesburyfor The Solutioneers


Best Arts-Focused Documentary Series

NOMINEES

3DD for Sky Arts
for Great Film Composers: The Music That Made the Movies

Twofour for Sky Arts for Battle of The Brass Bands

HBO BRASIL for Elas No Singular

BPU Red Media LLC for Russia through the Eyes of Foreigners

HBO BRASIL for Jorge Mautner – Kaos Em Ação

HBO BRASIL for Clubversão Latino

THE WINNER:

Twofour for Sky Arts for Battle of The Brass Bands


Distribution Initiative

NOMINEES

all3media International, Company Pictures
for Van Der Valk

all3media International for So…Real

Vuulr for Vuulr: The Global Online Content Rights Marketplace

Sagafilm; Distributed by Cineflix Rights
for The Minister

Premiere Digital
for STOREFRONT™

THE WINNER:

all3media International for So…Real


Entertainment Format of the Year

NOMINEES

Tuesdays Child Productions Ltd and The LEGO® Group A/S
for LEGO® Masters

Endemol Shine Group for MasterChef

NTV Broadcasting Company for Secret for a Million

Rai-Radiotelevisione Italiana for Viva RaiPlay! & VivaAsiago10!

WorldExtremeTV OÜ for Extreme Cuisine

PORTA DOS FUNDOS PRODUTORA E DISTRIBUIDORA LTDA / GLOBO COMUNICAÇÕES E PARTICIPAÇÕES SA for Que História É Essa, Porchat? (What’s Your Story?)

Cardova Productions for Tropika Island of Treasure

THE WINNER:

Tuesdays Child Productions Ltd and The LEGO® Group A/S for LEGO® Masters


Best Use of Social

NOMINEES

all3media International
for Midsomer Murders

Gloob for Rolê Gloob de Férias

Gloob for Miraculous Day

Bandicoot, Storyhunter for The Masked Singer UK

Cardova Productions for Expresso Morning Show

MARIA FARINHA FILMES / GLOBO COMUNICAÇÕES E PARTICIPAÇÕES SA for Mesa Para Todos (Table For All)

SPRAY FILMES SA / GLOBO COMUNICAÇÕES E PARTICIPAÇÕES SA for Quebrando o Tabu (Breaking The Taboo)

THE WINNER:

Bandicoot, Storyhunter for The Masked Singer UK


Best Documentary Series

NOMINEES

Firecrest Films
for Murder Trial: The Disappearance of Margaret Fleming

Workerbee for Murdertown

World of Wonder Productions for Werq The World

HBO BRASIL for Missões De Vida

Ondemotive, Videoplugger for Red Zones

Saloon Media/Blue Ant Studios for Hotel Paranormal

Cineflix Productions; Distributed by Cineflix Rights for Mayday: Air Disaster

BASE 1 FILMES LTDA – ME / GLOBO COMUNICAÇÕES E PARTICIPAÇÕES SA for #ofuturoéfeminino (The Future Is Female)

THE WINNER:

Firecrest Films for Murder Trial: The Disappearance of Margaret Fleming


Rising Star Award

THE WINNER:

Nick Contino, Eureka Productions


The Innovation & Ingenuity Award – Kids Programming

NOMINEES

Sinking Ship Entertainment
for Lockdown

Animonsta Studios Sdn. Bhd.
for Fly With Yaya: Tohoku

Gloob
for Gloob Em Casa (Gloob at home)

Gloob f
or Rolê Gloob

Shaftesbury
for Boredom Busters

THE WINNER:

Sinking Ship Entertainment for Lockdown


Best Live Action Kids Programme

NOMINEES

One Potato Two Potato and Endemol Shine North America
for MasterChef Junior USA

Shaftesbury for The Solutioneers

Aquarius Films for The Unlisted

Sinking Ship Entertainment for Endlings

Globo
for Game Crashers

Lion Television; Distributed by Cineflix Rights for Step Up to the Plate

Sinking Ship Entertainment, Fred Rogers Productions for Odd Squad Mobile Unit

Sinking Ship Entertainment for Dino Dana

THE WINNER:

Lion Television; Distributed by Cineflix Rights for Step Up to the Plate


Competition Show of the Year

NOMINEES

Nine Network Australia
for The Block

Endemol Shine UK for MasterChef UK

Endemol Shine Australia in association with the Nine Network Australia for LEGO® Masters Australia

Cardova Productions for The Next Brand Ambassador

Cardova Productions in association with Story Lab
for The Taste Master SA

Darlow Smithson Productions for Interior Design Masters

Eureka Productions produced Holey Moley for ABC/Disney for Holey Moley

THE WINNER:

Endemol Shine Australia in association with the Nine Network Australia for LEGO® Masters Australia


Factual TV Project of the Year

NOMINEES

Dragonfly Film & Television
for Ambulance

The Garden Productions for 24 Hours in A&E

Sandstone Global Productions; Distributed by Cineflix Rights for Warrior Women with Lupita Nyong’o

Talesmith, Cineflix Productions, MBM TV; Distributed by Cineflix Rights for Takaya: Lone Wolf

NTV Broadcasting Company for The Miracle of Holy Fire

Sharp Jack TV for Raised by the Village

HBO BRASIL for Babel SP

SPRAY FILMES S.A. / GLOBO COMUNICAÇÕES E PARTICIPAÇÕES S.A. for Quebrando o Tabu (Breaking The Taboo)

THE WINNER:

Sandstone Global Productions; Distributed by Cineflix Rights for Warrior Women with Lupita Nyong’o


Reality TV Format of the Year

NOMINEES

Banijay Rights
for Temptation Island

Banijay Rights for Survivor

World of Wonder Productions for RuPaul’s Drag Race

BBC Studios Distribution for Dancing With The Stars

Cardova Productions for Presenter Search on 3 – Expresso Edition for Boez – Andiamo via (Boez – Let’s go away)

THE WINNERS:

World of Wonder Productions for RuPaul’s Drag Race
BBC Studios Distribution for Dancing With The Stars


Best Returning Drama Series

NOMINEES

Vertigo Films in association with Unstoppable Film and TV
for Sky One for Bulletproof

Tiger Aspect Productions for The Good Karma Hospital

Shaftesbury for Hudson & Rex

Dori Media Group Ltd for Dumb

HBO BRASIL for The Secret Life of Couples S2

Muse Entertainment, Back Alley Films, Cineflix Studios; Distributed by Cineflix Rights for Coroner

Buccaneer Media; Distributed by Cineflix Rights for Marcella

ITV Studios for Schitt’s Creek

THE WINNERS:

Buccaneer Media; Distributed by Cineflix Rights for Marcella



ITV Studios for Schitt’s Creek


Representation on Screen

NOMINEES

Proper Content
for The School That Tried to End Racism

Kudos and Masterpiece for Grantchester

Shaftesbury for STEAM Stars

Great Pacific Media and Thunderbird Entertainment for Queen of the Oil Patch

Saloon Media/Blue Ant Studios for Canada’s Drag Race

HBO BRASIL for He, She, They. (Todxs Nós)

Eureka Productions produced Dating Around for Netflix for Dating Around

Sphere Media Plus for Transplant

THE WINNER:

Proper Content for The School That Tried to End Racism


Outstanding Contribution to Content

THE WINNER:

Julia Dick, Banijay Rights


Best Historical Drama Series

NOMINEES

New Pictures and Origin Pictures for Sky Atlantic in association with HBO
for Catherine the Great

Vertigo Films and Neal Street Productions for Sky Atlantic for Britannia

Caryn Mandabach Productions and Tiger Aspect Productions for Peaky Blinders

Kudos and Masterpiece for Grantchester

Shaftesbury for Frankie Drake Mysteries

Shaftesbury for Murdoch Mysteries

THE WINNER:

Caryn Mandabach Productions and Tiger Aspect Productions for Peaky Blinders


The Innovation & Ingenuity Award

NOMINEES

«1-2-3 Production » LLC
for #StayHome

World of Wonder Productions for How’s Your Head, Hun?

Boom! PR for TellyCast: The TV Industry News Review

HBO BRASIL for Greg News With Gregório Duvivier

Arrow Media for Arrow International Media

Rai-Radiotelevisione Italiana / Stand by me for Amore in quarantena (Quarantine Love)

Aito Media Oy for We`re All Here Live

Insight TV for Martin Garrix: Live on Dutch Waters

Eureka Productions produced Crikey! It’s the Irwins: Bindi’s Wedding for Animal Planet/Discovery for Crikey! It’s the Irwins: Bindi’s Wedding

THE WINNER:

Rai-Radiotelevisione Italiana / Stand by me for Amore in quarantena (Quarantine Love)


The Extended Reality Award

NOMINEES

Remarkable Television
for Your Home Made Perfect

NTV Broadcasting Company for Hero Cities

White Spark Pictures for The Antarctica Experience

One More Pictures & Rai Cinema for Happy Birthday

Sinking Ship Entertainment, TVOKids, Shaw Rocket Fund for Home4School

THE WINNER:

White Spark Pictures for The Antarctica Experience


Factual Entertainment Programme of the Year

NOMINEES

Banijay Rights, Minnow Films, Channel 4
for Celebrity SAS Who Dares Wins

Sidney Street Productions for My Greatest Dishes

Endemol Shine Australia for One Born Every Minute Australia

McAvoy Media; DistributedbyCineflix Rights for Inside Taronga Zoo

NTV Broadcasting Company for Secret for a Million

Eureka Productions produced Crikey! It’s the Irwins for Animal Planet/Discovery for Crikey! It’s the Irwins

Rai-Radiotelevisione Italiana for O anche no (Or no, even)

Extreme Sport TV UG for “SOS”

THE WINNER:

McAvoy Media; Distributed by Cineflix Rights for Inside Taronga Zoo


Series Launch of the Year

NOMINEES

CBS
for Survivor USA

Endemol Shine North America for Extreme Makeover: Home Edition

Caryn Mandabach Productions and Tiger Aspect Productions for Peaky Blinders

Endemol Shine Australia for MasterChef Australia

Endemol Shine North America, Tuesday’s Child and Plan B Entertainment for LEGO® Masters USA

NTV Broadcasting Company for Caged

THE WINNER:

Endemol Shine Australia for MasterChef Australia


Best Debut Drama Series

NOMINEES

Kudos
for Deadwater Fell

HBO BRASIL for Santos Dumont

HBO BRASIL for Joint Venture

Productions Casablanca; Distributed by Cineflix Rights for Happily Married

ITV Studios for Snowpiercer

NTV Broadcasting Company for Wolf Trap

Sphere Media Plus for Transplant

THE WINNER:

Sphere Media Plus for Transplant


Lifetime Achievement Award

THE WINNER:

Timur Weinstein, NTV Broadcasting Company

Come join the allrites marketplace! Unlock the value of content!

Get Started Now!

Recent News

What is driving the factual boom?
What is driving the factual boom?
As Realscreen gets underway online, TBI deputy editor Mark ...
Read More...
News round-up: West One shops star-studded climate doc; HiddenLight adapts Syrian conflict book; J2911 adds TCF4 factual duo
News round-up: West One shops star-studded climate doc; HiddenLight adapts Syrian ...
West One to shop star-studded climate change doc UK-based ...
Read More...
Deals round-up: ITVS invests in Israeli drama; Fox buys eOne’s ‘Diggstown’; GRB’s global sales
Deals round-up: ITVS invests in Israeli drama; Fox buys eOne’s ‘...
ITVS invests in Israeli drama ITV Studios (ITVS) has ...
Read More...
Blink Films hires Antidote Productions co-founder as exec producer
Blink Films hires Antidote Productions co-founder as exec producer
UK factual indie Blink Films has hired producer Laura ...
Read More...
Tony Tackaberry steps down as CEO at All3’s Lion TV USA
Tony Tackaberry steps down as CEO at All3’s Lion TV ...
All3Media-owned Lion TV USA CEO Tony Tackaberry is ...
Read More...